Image

Boks

Spor yapmanın insanlar için son derece şifalı olduğunu bilmenizi istiyoruz, spor yapan insanların daha geç yaşlandığını ve daha az hastalandığını görüyorsunuzdur. Bunun nedeni, bağışıklık sisteminin güçlenmesidir. Spor yaparken sadece kaslarınız güçlenmez, aynı zamanda bağışıklık sisteminiz de son derece güçlenir. Çünkü spor yaparken çeşitli hormonlar salgılanır ve beden güç kazanır. Boks dersi almaya başladığınızda, kısa bir süre geçtiğinde göreceksiniz, daha güçlü hissetmeye başlayacaksınız. İşte burada bunu sağlayan şey, spor yaparken salgılanan hormonlardır. Boks derslerine katılmanız bu anlamda önemlidir.

Denge, esneklik, güç ve dayanıklılık her insanın sahip olması gereken özelliklerdir. Bu yeteneklere sahip olmak içinse boks en ideal spordur. Şöyle düşünmenizi istiyoruz, ev alırken veya araba alırken en iyisini almaya çalışıyorsunuz, neden? Eviniz için semt seçerken dahi dikkatli davranıyorsunuz, neden? Çocuğunuza özel okul seçerken dahi titiz davranıyorsunuz, neden? Hayatınızda bu nedenleri çoğaltabilirsiniz. Cevapları hepsinin aynıdır, çünkü güvende olmayı önemsiyoruz.

Daha iyi bir ev, güvenli olacağı için isteniyor. Semt, güvenli olacağımız için. Daha iyi bir araba, bizi trafikte daha iyi koruyacağı için istiyoruz. Çocuklarımız için daha iyi bir okulu, güvende olacaklarını düşündüğümüz için istiyoruz. Gördüğünüz gibi aslında bütün beklentimiz güven. Peki, kendimize güvenmeyi önemsiyor muyuz? Tabi ki evet.

İnsanlar, güven eksikliği yaşadıklarında hastalanırlar. Bedensel olarak, ruhsal olarak. Bunu engellemek için kendimize güvenebilmeliyiz, manen ve madden. İşte bu nedenle insanlar öncelikle hayatta istikrarlı olmalıdır, istediklerini almayı bilmelidirler. Bu konuda ellerinden geleni yapmalıdır. Boks öğrenmek, kendinize güvenmeniz için atacağınız ilk adım. Boks dersi almak ise güvenmenin başıdır.

Çünkü;
Boks dersleri başladığınızda artık hayatınızda emin olacağınız şeyler vardır, daha güçlü olacağınızı bilirsiniz. Kendinizi savunmanız gerektiğinde artık tereddüt etmezsiniz. Evde yalnız kalmaktan, hırsız girdiğinde kovalamaktan mücadele etmekten kaçmazsınız. Kamp yapmayı seviyorsanız artık kamplarda geceleri dışarıda olmaktan çekinmezsiniz. Çünkü en güvendiğiniz gücünüzdür. Bedeniniz sizi yarı yolda bırakmayacak denli hazırdır. Boks, size hayata farklı bir pencereden bakmayı da öğretir, çünkü artık tek silahınızın kendiniz olduğunu görürsünüz. Eğer bedeniniz sağlıklı ise ruhunuz iyidir. Bu aradaki bağı görmüş olursunuz, kendinize haksızlık etmemek yani yanlış beslenmemek için daha duyarlı olursunuz. Kısacası güvende olmak için hayattan beklentilerinizin tamamının başlangıç noktasının bedeniniz olduğunu fark edersiniz.

Hayat, siz varsanız var! Unutmayın, siz iyi olmadığınız sürece diğer şeylerin önemi yok. Bu nedenle öncelikle bedeninize ve ruhunuza iyi bakmalı, kendinizi güvende hissedeceğiniz ilk yerin bedeniniz olduğunu görmelisiniz. Boks kursuna başlamanız ise bu anlamda yapabileceğiniz en faydalı şey. Çünkü artık önceliğin kendiniz olduğunu görüyorsunuz.